Автор Тема: 2010-06-26 Отвън и отвътре, СБ, 22.08.1926  (Прочетена 2403 пъти)

Неактивен Васил Василев

• Full Member
  • Публикации: 114
    • Профил
    • Ел. поща
2010-06-26 Отвън и отвътре, СБ, 22.08.1926
« -: юни 29, 2010, 05:31:42 am »
Отвън и отвътре, СБ, 22.08.1926

Цитат
Кажете ми сега: какво разбрахте от Библията и от беседите, прочитането на които ви бе дадено като задача през тази година? Някои от вас прочетоха цялата Библия, както и четирите серии, а някои не ги прочетоха. Нищо от това, това е задача, която трябва да изпълните в продължение на четири години. Значи, имате срок още три години. Ето защо, задачата, която ви се даде тази година, ще се продължи и за по-нататък. Кое е най-важното, което намерихте в Библията? Аз ще ви кажа. Най-важното за вас е, че Бог във всичките векове е един и същ. И във времето на Адам, и във времето на Аврам, и във времето на Моисей, и във времето на Христос, и в сегашни времена, Бог е един и същ, но само че методите, чрез които действа, са различни. Бог е един и същ и в Него блика живот, Любов. Бог е пълен с Любов.

« Последна редакция: юни 29, 2010, 05:35:59 am от Васил Василев »

Неактивен aneta

• Full Member
  • Публикации: 136
    • Профил
Re:2010-06-26 Отвън и отвътре, СБ, 22.08.1926
« Отговор #1 -: юни 30, 2010, 09:27:44 am »
Много интересна беседа! Все пак Учителя е говорил на събор - 22.08.1926г. София. :)

Ето някои интересни мисли и теми, които събудиха интереса ми:

Тема за размисъл: За в бъдеще всеки от вас ще премине по известен определен път. Ако вие не минете този определен път, сами ще се спънете. Значи, определен, специален е пътят, който трябва да минете. Вие може да отлагате с хиляди години, но в края на краищата ще го минете. Някои може да ме запитат: как ще минем този път? Пеш ще минете този път – нито с каруца, нито с параход, нито с влак, нито с какво и да е друго нещо. Знаете ли, какво нещо е ходене пеш? – То е най-сигурното ходене

Този път трябва да го изминем сами. Без чужда помощ. Само със силата на нашата воля (правя връзка със следващите думи – за ангела). Ангелът минава с крилата си, а човек – пеш. Т.е. с краката си. В беседите на Учителя много често краката са символ на добродетелите:

Цитат
Двата крака на човека представят две велики добродетели, с които той трябва да функционира... Два капитала, два крака, две добродетели трябва да се съединят в едно, за да подемат движението напред. Най-малко две добродетели са нужни на човека, за да бъде силен.
Път и възможности

Цитат
За предпочитане е обаче човек да ходи пеш, да разчита на краката си, отколкото да язди на кон. Краката на човека са Божественото в него – добродетелите му. Конят е човешкото, човешкият ум. Не се качвайте на чужд кон.
Като ученици, първо вие трябва да се научите да ходите правилно. Как ще се научите? Като вървите след праведния, след светията. Няма да ги питате как ходят, но ще наблюдавате хода им и ще подражавате.
Свещеният трепет

Тема за размисъл: Този нож, това е Словото Божие. Словото, това е мечът, но онзи, който не разбира това Слово, употребява направо този меч, без да го трансформира. Онзи човек, който разбира Словото Божие, употребява този меч като своя духовна сила и с него се брани, с него се защитава.

Означава ли това, че словото може да бъде опасно? Ако се употребява от неразбиращ го?

Тема за размисъл: Сега аз желая, като ученици на тази велика окултна школа, да не изопачавате моите думи. Не се съмнявайте в моите думи! Бъдете уверени във всичко, което ви говоря, защото аз съм ви казвал и друг път, че ще дойдат други тълкуватели във вас – Божествени духове – които ще изяснят всичко, което ви казвам, но вие само не бързайте. Не мислете, че аз съм допуснал някоя погрешка; не ме коригирайте вие. Ако имам някоя погрешка, Бог ще я коригира и аз ще я зная много по-рано от вас. Вие може да я знаете след хиляди години, а аз ще я зная още сега.

Как да познае човек тези тълкуватели?
« Последна редакция: юни 30, 2010, 09:32:01 am от aneta »

Неактивен Никола Дамянов

• Full Member
  • Публикации: 112
    • Профил
« Отговор #2 -: юли 01, 2010, 03:45:25 am »

Тема за размисъл: Този нож, това е Словото Божие. Словото, това е мечът, но онзи, който не разбира това Слово, употребява направо този меч, без да го трансформира. Онзи човек, който разбира Словото Божие, употребява този меч като своя духовна сила и с него се брани, с него се защитава.

1.Означава ли това, че словото може да бъде опасно? Ако се употребява от неразбиращ го?

Тема за размисъл: Сега аз желая, като ученици на тази велика окултна школа, да не изопачавате моите думи. Не се съмнявайте в моите думи! Бъдете уверени във всичко, което ви говоря, защото аз съм ви казвал и друг път, че ще дойдат други тълкуватели във вас – Божествени духове – които ще изяснят всичко, което ви казвам, но вие само не бързайте. Не мислете, че аз съм допуснал някоя погрешка; не ме коригирайте вие. Ако имам някоя погрешка, Бог ще я коригира и аз ще я зная много по-рано от вас. Вие може да я знаете след хиляди години, а аз ще я зная още сега.

2.Как да познае човек тези тълкуватели?

Здравей aneta ! :)
Ще си позволя да дам мнение конкретно по въпросите...

1. Да се пита дали Словото може да бъде опасно, ако се употребява от неразбиращ -  то, е все едно да се пита дали може да се пореже играещо с нож дете. Опасностите са аналогични. :)
Сигурно стои и въпроса, в какво се изразяват конкретно подобни опасностите? - Обикновено неразбиращият се изкушава и ...или отрича, или обвинява, или изкривява смисъл на нещата (Словото!) с цел да направи някакви внушения, или пък целите му са егоистични и комерсиални.
Ясно е, че така неразбиращият попада в "кармичен водовъртеж", което повярвай ми си е сериозна опасност и дори нараняване! :)

2. Щом като Учителя казва, че Божествените духове (тълкуватели!) ще се проявят във нас, значи не е нужно се стремим да ги познаваме или разпознаваме. Критерият е ясен - когато те се появят (в нас!), ние ще притежаваме необходимото количество Светлина и неясности няма да има.
ВАЖНО уточнение е, че не трябва да се бърза (търпението, за кой ли път!?! :)  ), което предполага едно духовно израстване и  хармония в нас, което пък е важно нещо да се създаде нормална и уютна среда за "настаняване" на тези Същества, и за пълноценна "комуникация" с Тях. (подобни теми сме разисквали много пъти!)

Поздрави.

Неактивен aneta

• Full Member
  • Публикации: 136
    • Профил
« Отговор #3 -: юли 02, 2010, 03:11:38 am »
Никола, благодаря за отговора. :)

1. Да се пита дали Словото може да бъде опасно, ако се употребява от неразбиращ -  то, е все едно да се пита дали може да се пореже играещо с нож дете. Опасностите са аналогични. :)
Сигурно стои и въпроса, в какво се изразяват конкретно подобни опасностите? - Обикновено неразбиращият се изкушава и ...или отрича, или обвинява, или изкривява смисъл на нещата (Словото!) с цел да направи някакви внушения, или пък целите му са егоистични и комерсиални.
Ясно е, че така неразбиращият попада в "кармичен водовъртеж", което повярвай ми си е сериозна опасност и дори нараняване! :)

Играещото с нож или огнестрелно оръжие дете може да нарани не само себе си, но и други хора. Мисля, че същото се получава и със Словото на някой велик Учител или от свещени книги и текстове. Като Библията например. Предполагам, че в древността са имали съществени причини да крият част от знанията. През Средновековието католиците не са допускали обикновените хора до Светото писание. То самото е било четено на латински, език неразбираем за болшинството.

В момента някои теолози от православната църква са на мнение, че Евангелието не бива да се тълкува от всеки. Като Св. Игнатий Брянчанинов например:

Цитат
Не дръзвай сам да тълкуваш Евангелието и останалите книги на Свещеното Писание. Писанието, изречено от светите пророци и апостоли, не е изречено произволно, но по внушение на Светия Дух (II Петр. 1:21). Нима не е безумство да го тълкуваш произволно?...

Според мен това е доста крайно, но все пак човек наистина трябва да разбира това което тълкува... :)

2. Щом като Учителя казва, че Божествените духове (тълкуватели!) ще се проявят във нас, значи не е нужно се стремим да ги познаваме или разпознаваме. Критерият е ясен - когато те се появят (в нас!), ние ще притежаваме необходимото количество Светлина и неясности няма да има.
ВАЖНО уточнение е, че не трябва да се бърза (търпението, за кой ли път!?! :)  ), което предполага едно духовно израстване и  хармония в нас, което пък е важно нещо да се създаде нормална и уютна среда за "настаняване" на тези Същества, и за пълноценна "комуникация" с Тях. (подобни теми сме разисквали много пъти!)

Поздрави.

Разисквали сме наистина. И в този форум и в други... Предполагам, че за това си има причина? Въпросите са важни. Поне за мен и затова често се появяват в мненията ми. :)

Светъл ден!