Автор Тема: Дата: 07.05.2010, Петък ..."За насилието"  (Прочетена 4480 пъти)

Неактивен Никола Дамянов

• Full Member
  • Публикации: 112
    • Профил
Мисъл за деня:
"Пазете се от следното: не всички хора се интересуват от едни и същи идеи. Затова не натрапвайте на човека тези идеи и тези форми, от които той не се интересува. Христос не иска хората да приемат новото по закона на насилието. Важно е ние да изпълним Волята Божия, а пък другите дали я изпълняват, или не – да ги оставим свободни. Не упражнявайте никакво насилие или давление върху хората!"

Искаше ми се да коментирам тази мисъл в петък, но нямах възможност ...
Днес все нещо ме кара отново да се върна към нея.  :)
Много интересен е този закон за насилието!
От цитата следва, че след определено определено духовно равнище, насилието не само, че не се допуска във физически форми (въздействия, ограничения...), а даже и НАТРАПВАНЕТО на идеи, също се смята за насилие...
Мисля, че е хубаво да се размислим по тази тема, защото май доста насилие има около нас, ако сметнем, че водим някакъв съзнателен, респективно духовен живот. :)

За конкретност, ...значи изключваме всякаква форма на физическо насилие и разглеждаме само насилието като натрапване на идеи!
Въпросите са:
1. При какви обстоятелства човек може да натрапва идеи си? Границата е "тънка"! В крайна сметка, ако натрапваме на някой идеите си, но не го вържем, то той просто ще си отиде, ако не му харесат нещата които му говорим. Преди време във един друг форум срещах упреци за "налагане на лично мнение" във форумното общуване, това дали е възможно? Дали това е пак известен вид насилие,...или не?
2. Върху кой най-често можем да налагаме идеите си? Това не са ли наши роднини и близки познати, върху които прилагаме "добрите" си намерения ? Май и като живеем с тях тях те "няма къде да бягат", макар че не са вързани, което си е май чисто насилие. :) От там май се получава и "рекушет", обратен удар... Нещата стават още по-сложни?!? Дайте идеи от личен опит как се предпазвате да не извършите подобно "домашно насилие" ?
А има ли някой, който не е вършил подобно "домашно насилие" през съзнателният си живот?
3. Споделете лични опитности за насилие, когато сте били от другата страна, тоест  насилие извършвано върху вас, в горният смисъл на тази дума. Някой налагал ли ви е идеите си? Натрапвани ли са ви теории...? Как сте се справили? Споделете опит ...

Аз като се размислих по темата стигнах до интересни заключения и изводи. Спомних си доста случки и опитности, които имам.
Ако има желаещи можем да разменим мисли в тази насока и да постигнем някаква дълбочина...
Предлагам да се придържаме по стриктно към темата и да не включваме в мненията си примери, опитности и разсъждения за физическо насилие и подобни ограничаващи въздействия. Нека разсъжденията ни да са съсредоточени върху идеята, която е дал Учителя.

Поздрави.

Неактивен Раличка

• Newbie
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
Re:Дата: 07.05.2010, Петък ..."За насилието"
« Отговор #1 -: май 11, 2010, 08:31:15 am »
"Важно е ние да изпълним Волята Божия, а пък другите дали я изпълняват, или не – да ги оставим свободни."

Тази част от цитата, според мен - без да налагам мнение - обезсмисля воденето на разговор, относно темата за насилието.

Волята Божия е онова проявление на Бога, което сътворява.
Ако ние не осъзнаем "Да бъде Волята Ти , както на небето, така и на земята", то нищо не сме свършили...
Бог ни е оставил да се проявяваме свободно...
Създал ни е по "Негов образ и подобие"...

"Който не върши волята Божия, както трябва, той ограничава Бога. Щом върши волята Божия, той дава свобода на Бога. Следователно не можеш да вършиш волята на Бога, ако не Му дадеш свобода. Ако Му дадеш свобода, и Той ще ти даде свобода. Ако Го ограничиш, и Той ще те ограничи. Ако Го слушаш, и Той ще те слуша. Ако не Го слушаш, и Той няма да те слуша. Вие искате Бог да ви слуша, без вие да Го слушате. Вие да Го ограничавате, а Той да ви дава свобода. Това е невъзможно. Такъв закон не съществува.

Важно е да изпълняваш, а не само да разбираш нещата.

Има човешки неща, има и Божествени неща. Човешките неща може да коригирате, но не и Божествените. Като дойдете до човешките работи, там всеки може да постъпва, както намира за добре. Щом дойдете до Божествените работи, там има определени правила, които не са наложени. Има въпроси за разрешаването, за които е нужна голяма светлина. Това се отнася до онези, на които очите са отворени. За онези, на които очите са затворени, светлината е безполезна. Светлината ще дойде, когато се отворят очите ви."

"Вътрешна свобода", Утринна Беседа (http://triangle.bg/books/1930-09-21-05.1998/1930-09-28-05.html)

Да чуем Божествената Воля, която ни говори в нас.
За това е нужно себенамиране и себевъзпитание.

Учителят е дал толкова много упражнение и методи...
Ако прилагаме тях, рано или късно, ще чуем гласа на Божествената Воля в нас, която тихичко нашепва онова, което е нужно да се сътвори.

Неактивен Вили Николова

• Newbie
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #2 -: май 11, 2010, 01:56:22 pm »
Здравейте,
темата за мен е много важна и мисля,че тук всеки може да се "похвали" с голям опит.
Натрапването на идеи е насилие, но според мен във форумното(виртуално) общуване е невъзможно.Лично аз ,като прочета няколко мнения на даден съфорумник,които не ми харесват от там нататък директно го "прескачам", ако ще да е най-големия гуру за останалите.Да,дори и само като четяща съм търсила и съм получавала помощ от форумите,което за мен е достатъчно. Други,които търсят нещо повече може да са останали разочаровани,но насилени в никакъв случай.
 Втория въпрос,засяга най-близките ни ,за които искаме наи-доброто или от които ние самите имаме голяма нужда и затова се опитваме да наложим мнение. За мен това си е насилие,резултата от което никакъв, а последствията отрицателни и изцяло за сметка на насилника.
 Примери имам много , когато съм се опитвала да давам непоискани съвети и да променям насила мой близък, който първо,че не ме разбира и второ ме смята за досадна.
От другата страна, мога да кажа за баща ми, който пак от обич,преди време искаше да наложи неговите(светски) идеи и разбираня и не удобряваше мойте (духовни). Случи се така, да види че ме губи,че умирам,преживя най-големия си страх,след което беше толкова радостен и благодарен на Бог, че от раз прие всичко.
Усещала съм като насилие, различни убеждения от близки и познати по повод на това,че съм вегетарянка, за начина ми на живот,но и тогава гледам да се въздържам от много обяснения, за да не се стига до излишни спорове.

Неактивен donka todorova

• Newbie
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #3 -: май 12, 2010, 12:57:16 am »
"Важно е ние да изпълним Волята Божия, а пък другите дали я изпълняват, или не – да ги оставим свободни."

Тази част от цитата, според мен - без да налагам мнение - обезсмисля воденето на разговор, относно темата за насилието.

Волята Божия е онова проявление на Бога, което сътворява.
Ако ние не осъзнаем "Да бъде Волята Ти , както на небето, така и на земята", то нищо не сме свършили...
Бог ни е оставил да се проявяваме свободно...
Създал ни е по "Негов образ и подобие"...

"Който не върши волята Божия, както трябва, той ограничава Бога. Щом върши волята Божия, той дава свобода на Бога. Следователно не можеш да вършиш волята на Бога, ако не Му дадеш свобода. Ако Му дадеш свобода, и Той ще ти даде свобода. Ако Го ограничиш, и Той ще те ограничи. Ако Го слушаш, и Той ще те слуша. Ако не Го слушаш, и Той няма да те слуша. Вие искате Бог да ви слуша, без вие да Го слушате. Вие да Го ограничавате, а Той да ви дава свобода. Това е невъзможно. Такъв закон не съществува.

Важно е да изпълняваш, а не само да разбираш нещата.

Има човешки неща, има и Божествени неща. Човешките неща може да коригирате, но не и Божествените. Като дойдете до човешките работи, там всеки може да постъпва, както намира за добре. Щом дойдете до Божествените работи, там има определени правила, които не са наложени. Има въпроси за разрешаването, за които е нужна голяма светлина. Това се отнася до онези, на които очите са отворени. За онези, на които очите са затворени, светлината е безполезна. Светлината ще дойде, когато се отворят очите ви."

"Вътрешна свобода", Утринна Беседа ([url]http://triangle.bg/books/1930-09-21-05.1998/1930-09-28-05.html[/url])

Да чуем Божествената Воля, която ни говори в нас.
За това е нужно себенамиране и себевъзпитание.

Учителят е дал толкова много упражнение и методи...
Ако прилагаме тях, рано или късно, ще чуем гласа на Божествената Воля в нас, която тихичко нашепва онова, което е нужно да се сътвори.

Това е напълно вярно според мен, но има моменти когато не можеш да избегнеш нападки, относно какво трябва да правиш и какво не. Натрапват ти, че трябва гледаш и слушаш предавания които не ти харесват, и като си кажеш мнението, то тогава избухва скандал. След това човек се натъжава, и си мисли дали правилно е постъпил като си е казал мнението, че не харесва това което любимия харесва.

Неактивен aneta

• Full Member
  • Публикации: 136
    • Профил
« Отговор #4 -: май 12, 2010, 01:50:07 am »
Преди да отговоря на зададените въпроси, бих желала Никола да уточни нещо в тези си думи:
...
От цитата следва, че след определено определено духовно равнище, насилието не само, че не се допуска във физически форми (въздействия, ограничения...), а даже и НАТРАПВАНЕТО на идеи, също се смята за насилие...
...

Не разбрах за духовното равнище на кого става дума – този който насилва или потърпевшия. И какво значи определено духовно равнище?
Означава ли това, че преди съответното равнище се допуска насилие?

Питам тъй като отговорът ми на третия въпрос на Никола:
...
3. Споделете лични опитности за насилие, когато сте били от другата страна, тоест  насилие извършвано върху вас, в горният смисъл на тази дума. Някой налагал ли ви е идеите си? Натрапвани ли са ви теории...? Как сте се справили? Споделете опит ...
...
има връзка с това духовно равнище. Например малко дете възпитавано в семейство на атеисти? Те насилие ли извършват над детето си възпитавайки го според своите ценности и разбирания? Всъщност това е моята лична опитност, а според мен това е опитността на цяло едно поколение, отрасло в епохата на социализма, с идеите на марксисткия диалектически материализъм. Тези идеи бяха насилствено насаждани в главите ни в училището, в обществото, в семейството. Измъкването при някои се получи, но при други – не.  Много хора в резултат на това насилие извършено над тях в детска възраст още, не признават Бог, не се интересуват от Волята Божия, така че думите:
Цитат

нищо не им говорят. Но сега ми хрумна друго - насилие ли ще бъде от моя страна, ако такъв човек се опитам да го "открехна" за идеите на Учителя или просто започна да му говоря за Бог...? Мисионерството в момента извършвано от разни секти, които нахлуха в страната ни след 1989г., насилие ли е? Май много станаха въпросите, така че спирам. :)

Имам и много други примери за духовно насилие, но този ми се струва засега най-фрапиращия, засегнал големи маси от населението на страната ни и не само нашата...

Неактивен Delfin123

• Full Member
  • Публикации: 170
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #5 -: май 12, 2010, 02:11:27 am »
"Пазете се от следното: не всички хора се интересуват от едни и същи идеи. Затова не натрапвайте на човека тези идеи и тези форми, от които той не се интересува. Христос не иска хората да приемат новото по закона на насилието. Важно е ние да изпълним Волята Божия, а пък другите дали я изпълняват, или не – да ги оставим свободни. Не упражнявайте никакво насилие или давление върху хората!"

Имаме и

''МОЯТА ЗАДАЧА Е ДА ВИ ПРЕДАМ БОЖЕСТВЕНОТО УЧЕНИЕ.ВАШАТА ЗАДАЧА,КАТО УЧЕНИЦИ,Е ДА ГО ПРЕДАДЕТЕ НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД.ЗАДАЧАТА НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД Е ДА ГО ПРЕДАДЕ НА ВСИЧКИ НАРОДИ.
  АЗ ОТГОВАРЯМ ПРЕД БОГА,АКО НЕ ИЗПЪЛНЯ ЗАДАЧАТА СИ. И ВИЕ ОТГОВАРЯТЕ ПРЕД НЕГО,АКО НЕ ПРЕДАДЕТЕ НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД ТОВА УЧЕНИЕ.БЪЛГАРСКИЯТ НАРОД ОТГОВАРЯ ПРЕД БОГА ,АКО НЕ ПРЕДАДЕ УЧЕНИЕТО НА ДРУГИТЕ НАРОДИ'' Учителя

И

"Ученикът, които много е приел, ако не го приложи, ще бъде много бит."

За мен си  правя извода, че ние трябва да се учим и да се стараем да прилагаме всички методи и принципи, който когато както мжое.
С това ще развием усет на кой кога какво да кажем/подскажем, като е много важно колко мекота, финес и благост влагаме в емоциите при предаването на идеите.

Думите ни са като семена, дори човек  на момента емоционално да ги отхвърли,
след време може и да ги разбере и дори приложи.

Времето е безпристрастен съдник за делата  и думите ни.

Реално погледнато на никой не може да наложим мнение, ако не го убедим и докажем доброто и полезното.
Даже мисионерското цитиране и навиране на книги  има отрицателен резултат.

От друга страна всеки си е прекрасен плод и си има точно време за узряване. Ние не можем да го  осветлим и забързаме, но можем да му дадем насоки как сам да си помогне.
Както коментирахме  преди няколко дни - не можем да се сърдим на една пъпка, че не е цъфнала.

Винаги има различия на вкусовете и е болно, когато хората си губят времето с неприятни негативни предавания.

Аз преди време много се ядосвах и чудих на една позната, която е влюбена в "Биг брадър".
Голямо гледане, голямо чудо. Станаха няколко пъти пререкания и размяна на по-остри реплики, защото всеки бе искрен по своему.
И от  тогава даже не повдигам темата. Ами да гледа каквото иска,  после тя ще вдига кръвно и ще се свързва с негативите на тези хора.

Неактивен aneta

• Full Member
    • Профил
« Отговор #6 -: май 12, 2010, 02:23:28 am »
Както коментирахме  преди няколко дни - не можем да се сърдим на една пъпка, че не е цъфнала.
Да, права си за сърденето, но имаме ли право една пъпка да я попарваме, преди да е цъфнала...?

Тук се сещам за думите на Христос (Евангелието на Матей, гл.18):

Цитат
6. а който съблазни едного от тия малките, които вярват в Мене, за него е по-добре да му надянат воденичен камък на шията и да го хвърлят в морската дълбочина.

7. Горко на света от съблазните, защото съблазни трябва да дойдат; обаче горко на оногова човека, чрез когото съблазън дохожда.
Все пак става дума за "които вярват в мен", но може ли да се превива едно растение още в началото? Това ми е малко трудно да разбера - насилие ли е? Защото за родителите не е...

Неактивен Delfin123

• Full Member
  • Публикации: 170
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #7 -: май 12, 2010, 02:39:28 am »

Не разбрах за духовното равнище на кого става дума – този който насилва или потърпевшия. И какво значи определено духовно равнище?

има връзка с това духовно равнище. Например малко дете възпитавано в семейство на атеисти? Те насилие ли извършват над детето си възпитавайки го според своите ценности и разбирания? Всъщност това е моята лична опитност, а според мен това е опитността на цяло едно поколение, отрасло в епохата на социализма, с идеите на марксисткия диалектически материализъм. Тези идеи бяха насилствено насаждани в главите ни в училището, в обществото, в семейството. Измъкването при някои се получи, но при други – не.

Цитат

нищо не им говорят. Но сега ми хрумна друго - насилие ли ще бъде от моя страна, ако такъв човек се опитам да го "открехна" за идеите на Учителя или просто започна да му говоря за Бог...? Мисионерството в момента извършвано от разни секти, които нахлуха в страната ни след 1989г., насилие ли е? Май много станаха въпросите, така че спирам. :)

Имам и много други примери за духовно насилие, но този ми се струва засега най-фрапиращия, засегнал големи маси от населението на страната ни и не само нашата...

Според мен вид психологическо и ментално насилие   са  и презокеанските секти, както и медиите.

Друг вид насилие е и когато децата ги учат на дисциплина, неорганизираните енергии в тях се бунтуват. Насилие е за мен и дете, което го карат да свири по 2-3, за по-големите 4-5, до 7-8 часа (моя позната) пиано, за да стане музикант.

Ако това дете има дарби и свири с желание - значи това е ред и дисциплина, развитие на таланта!
Но ако иска да играе балет или да рита футбол и седи насила - значи си е чисто психологическо насилие.

Но от друга страна си имаме и лична и родова карма.
Както и ти бе писала, всеки е при условия, които са най-подходящи за него и развитието му.
Значи има смисъл да ни карат да правим нещо, а ние да се съгласяваме или не.
Изпит по разумност и осъзнатост.

Права си, че нямаме право да попарваме пъпката, но обикновено родителите правят това, което според тяхното ниво  е добро  - колкото и както го могат.  
Въпросът е защо едно дете е отишло именнно при тях, след като има толкова много семейства, които искат деца, но нямат.
Родова карма!

П.П.: Светът ни е дуален и винаги има полюси и разногласия.
Абсолютната хармоняи не е в тримерното ни пространство и затова може би винаги
 нормалното за едни и насилие за други. (пример - да се яде или не месо)
И според мен не трябва да се плашим от думата насилие.

П.П.П.: За мен ( и доста други  хора)
 насилие е и да се играе паневритмия на Рила по обед.
Аз си го обяснявам с диктата на по-възрастните, които искат да си похапнат обилна закуска, после бавно-бавно да се предвижат до Платото. Така им е по-удобно. На егото.

А ние, по-младите,  които имаме желание да играем "на ранина" - ни обявяваха за нахални и неуважителни, защото видите ли не  се съобразяваме  с другите.
Но ние се съобразяваме с принципите на паневритмията, на Учителя, на земните и слънчеви енергии и тяхната специфика.

Късната паневритмия  била компромис.
А с какво?
« Последна редакция: май 12, 2010, 03:06:05 am от Delfin123 »

Неактивен Никола Дамянов

• Full Member
  • Публикации: 112
    • Профил
« Отговор #8 -: май 12, 2010, 04:10:02 am »
За по голяма конкретност аз ще отговоря в текста на цитата:

...
1.Не разбрах за духовното равнище на кого става дума – този който насилва или потърпевшия. И какво значи определено духовно равнище?
Темата касае духовното равнище на "насилника", което май се подразбира... От форума в който пишем е ясно, че се отнася за хора водещи съзнателен живот и четящи Беседите,... от които всъщност коментираме и цитата.
Нещата са свързани, а уточняване на допълнителна йерархичност в някакви духовни нива не е необходима.
Дали се допуска насилие, какво е то, как се изразява, формите му в "света" (по Учителя!) в момента не е предмет на тази тема.

2.Например малко дете възпитавано в семейство на атеисти? Те насилие ли извършват над детето си възпитавайки го според своите ценности и разбирания?
"Възпитанието" в атеистични семейства е дресировка, която е равносилна на насилие.
От подобно "възпитание" се активира закона на кармата и "ответни удари" в последствие, когато детето стане голямо...
Излизаме от темата,... но деца се възпитават САМО с личен пример, а не със съвети, напътствия, теории...и подобни безумия.

3. Но сега ми хрумна друго - насилие ли ще бъде от моя страна, ако такъв човек се опитам да го "открехна" за идеите на Учителя или просто започна да му говоря за Бог...?
Ако не го вържеш и го "открехваш" човека - мисля, че не е насилие. :)
За "открехване" Учителя е дал много методи - "метода на теменугите", с личен пример и инициативност...
Насилие има обаче, ако има зависимост между теб и човека (професионална, емоционална, материална), ...и когато се използва тази зависимост като основа да се задържи даден човек да ти слуша проповедите.
Всъщност много светски хора са "духовни" само на базата на такива зависимости.
Преди време си мислех, а сега даже съм убеден, че ако имам неограничени финансови възможности, всички хора по Земята мога да ги направя "духовни", "вярващи" или "бели братя и сестри"... Това не е никак трудно, но лошото е че ще е временно...

4.Мисионерството в момента извършвано от разни секти, които нахлуха в страната ни след 1989г., насилие ли е?
Не е насилие, когато не се упражняват някакви физически ограничения върху хората, на които се проповядва (независимо от сектата!),... тоест всеки слушател или последовател трябва да има правото свободно да си отиде, ако реши това.

[/color]

« Последна редакция: май 12, 2010, 04:56:16 am от Никола Дамянов »

Неактивен Eли Статкова

• Newbie
  • *
  • Публикации: 18
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #9 -: август 01, 2010, 04:49:32 pm »
Мисълта е мощно оръжие - не е необходимо да казваш някому с думи нещо повече от три пъти. Ако за тези три пъти не те чуе и разбере, всеки следващ път е насилие. Насилието е урок и за двете страни - и за насилника, и за насилвания.
Учителят казва :не говориш на този, който ще те чуе. Когато видиш, че някой прави или се кани да извърши насилие, а думите не помагат, на ум можеш да му кажеш: Нищо няма да спечелиш", а после "Бог е Любов! Бог е Мърдрост! Бог е Истина" - и това можеш да го наслагваш винаги когато виждаш този човек или когато си помислиш за него. Ако си на обществено място и те облъчват с негативи, можеш да си пееш някоя от песните - те сами идват в главата, много силен е Псалом 91, да повтаряш друга такава формула. Да я мислиш с Любов и Благост. Ефектът е поразителен и се чувства - при някои по-бързо, при други по-бавно, но е видим.
в том ІІІ на "Акордиране на човешката душа" има цяла беседа от Учителя - подробна и ясна за това кому какво говориш и как да го правиш.

Неактивен aneta

• Full Member
    • Профил
« Отговор #10 -: август 05, 2010, 01:15:08 am »
Мисълта е мощно оръжие - не е необходимо да казваш някому с думи нещо повече от три пъти. Ако за тези три пъти не те чуе и разбере, всеки следващ път е насилие. Насилието е урок и за двете страни - и за насилника, и за насилвания.

Учителят казва :не говориш на този, който ще те чуе. Когато видиш, че някой прави или се кани да извърши насилие, а думите не помагат, на ум можеш да му кажеш: Нищо няма да спечелиш", а после "Бог е Любов! Бог е Мърдрост! Бог е Истина" - и това можеш да го наслагваш винаги когато виждаш този човек или когато си помислиш за него.

Благодаря, Ели! Точно сега имах нужда от съвета който си споделила. :)

Неактивен Eли Статкова

• Newbie
  • *
  • Публикации: 18
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #11 -: август 05, 2010, 03:48:04 am »
И аз ти благодаря! :)