Форум посветен на Учителя Петър Дънов > Размисли върху мисълта за деня

Дата: 07.05.2010, Петък ..."За насилието"

(1/3) > >>

Никола Дамянов:
Мисъл за деня:
"Пазете се от следното: не всички хора се интересуват от едни и същи идеи. Затова не натрапвайте на човека тези идеи и тези форми, от които той не се интересува. Христос не иска хората да приемат новото по закона на насилието. Важно е ние да изпълним Волята Божия, а пък другите дали я изпълняват, или не – да ги оставим свободни. Не упражнявайте никакво насилие или давление върху хората!"

Искаше ми се да коментирам тази мисъл в петък, но нямах възможност ...
Днес все нещо ме кара отново да се върна към нея.  :)
Много интересен е този закон за насилието!
От цитата следва, че след определено определено духовно равнище, насилието не само, че не се допуска във физически форми (въздействия, ограничения...), а даже и НАТРАПВАНЕТО на идеи, също се смята за насилие...
Мисля, че е хубаво да се размислим по тази тема, защото май доста насилие има около нас, ако сметнем, че водим някакъв съзнателен, респективно духовен живот. :)

За конкретност, ...значи изключваме всякаква форма на физическо насилие и разглеждаме само насилието като натрапване на идеи!
Въпросите са:
1. При какви обстоятелства човек може да натрапва идеи си? Границата е "тънка"! В крайна сметка, ако натрапваме на някой идеите си, но не го вържем, то той просто ще си отиде, ако не му харесат нещата които му говорим. Преди време във един друг форум срещах упреци за "налагане на лично мнение" във форумното общуване, това дали е възможно? Дали това е пак известен вид насилие,...или не?
2. Върху кой най-често можем да налагаме идеите си? Това не са ли наши роднини и близки познати, върху които прилагаме "добрите" си намерения ? Май и като живеем с тях тях те "няма къде да бягат", макар че не са вързани, което си е май чисто насилие. :) От там май се получава и "рекушет", обратен удар... Нещата стават още по-сложни?!? Дайте идеи от личен опит как се предпазвате да не извършите подобно "домашно насилие" ?
А има ли някой, който не е вършил подобно "домашно насилие" през съзнателният си живот?
3. Споделете лични опитности за насилие, когато сте били от другата страна, тоест  насилие извършвано върху вас, в горният смисъл на тази дума. Някой налагал ли ви е идеите си? Натрапвани ли са ви теории...? Как сте се справили? Споделете опит ...

Аз като се размислих по темата стигнах до интересни заключения и изводи. Спомних си доста случки и опитности, които имам.
Ако има желаещи можем да разменим мисли в тази насока и да постигнем някаква дълбочина...
Предлагам да се придържаме по стриктно към темата и да не включваме в мненията си примери, опитности и разсъждения за физическо насилие и подобни ограничаващи въздействия. Нека разсъжденията ни да са съсредоточени върху идеята, която е дал Учителя.

Поздрави.

Раличка:
"Важно е ние да изпълним Волята Божия, а пък другите дали я изпълняват, или не – да ги оставим свободни."

Тази част от цитата, според мен - без да налагам мнение - обезсмисля воденето на разговор, относно темата за насилието.

Волята Божия е онова проявление на Бога, което сътворява.
Ако ние не осъзнаем "Да бъде Волята Ти , както на небето, така и на земята", то нищо не сме свършили...
Бог ни е оставил да се проявяваме свободно...
Създал ни е по "Негов образ и подобие"...

"Който не върши волята Божия, както трябва, той ограничава Бога. Щом върши волята Божия, той дава свобода на Бога. Следователно не можеш да вършиш волята на Бога, ако не Му дадеш свобода. Ако Му дадеш свобода, и Той ще ти даде свобода. Ако Го ограничиш, и Той ще те ограничи. Ако Го слушаш, и Той ще те слуша. Ако не Го слушаш, и Той няма да те слуша. Вие искате Бог да ви слуша, без вие да Го слушате. Вие да Го ограничавате, а Той да ви дава свобода. Това е невъзможно. Такъв закон не съществува.

Важно е да изпълняваш, а не само да разбираш нещата.

Има човешки неща, има и Божествени неща. Човешките неща може да коригирате, но не и Божествените. Като дойдете до човешките работи, там всеки може да постъпва, както намира за добре. Щом дойдете до Божествените работи, там има определени правила, които не са наложени. Има въпроси за разрешаването, за които е нужна голяма светлина. Това се отнася до онези, на които очите са отворени. За онези, на които очите са затворени, светлината е безполезна. Светлината ще дойде, когато се отворят очите ви."
"Вътрешна свобода", Утринна Беседа (http://triangle.bg/books/1930-09-21-05.1998/1930-09-28-05.html)

Да чуем Божествената Воля, която ни говори в нас.
За това е нужно себенамиране и себевъзпитание.

Учителят е дал толкова много упражнение и методи...
Ако прилагаме тях, рано или късно, ще чуем гласа на Божествената Воля в нас, която тихичко нашепва онова, което е нужно да се сътвори.

Вили Николова:
Здравейте,
темата за мен е много важна и мисля,че тук всеки може да се "похвали" с голям опит.
Натрапването на идеи е насилие, но според мен във форумното(виртуално) общуване е невъзможно.Лично аз ,като прочета няколко мнения на даден съфорумник,които не ми харесват от там нататък директно го "прескачам", ако ще да е най-големия гуру за останалите.Да,дори и само като четяща съм търсила и съм получавала помощ от форумите,което за мен е достатъчно. Други,които търсят нещо повече може да са останали разочаровани,но насилени в никакъв случай.
 Втория въпрос,засяга най-близките ни ,за които искаме наи-доброто или от които ние самите имаме голяма нужда и затова се опитваме да наложим мнение. За мен това си е насилие,резултата от което никакъв, а последствията отрицателни и изцяло за сметка на насилника.
 Примери имам много , когато съм се опитвала да давам непоискани съвети и да променям насила мой близък, който първо,че не ме разбира и второ ме смята за досадна.
От другата страна, мога да кажа за баща ми, който пак от обич,преди време искаше да наложи неговите(светски) идеи и разбираня и не удобряваше мойте (духовни). Случи се така, да види че ме губи,че умирам,преживя най-големия си страх,след което беше толкова радостен и благодарен на Бог, че от раз прие всичко.
Усещала съм като насилие, различни убеждения от близки и познати по повод на това,че съм вегетарянка, за начина ми на живот,но и тогава гледам да се въздържам от много обяснения, за да не се стига до излишни спорове.

donka todorova:

--- Цитат на: Раличка в май 11, 2010, 08:31:15 am ---"Важно е ние да изпълним Волята Божия, а пък другите дали я изпълняват, или не – да ги оставим свободни."

Тази част от цитата, според мен - без да налагам мнение - обезсмисля воденето на разговор, относно темата за насилието.

Волята Божия е онова проявление на Бога, което сътворява.
Ако ние не осъзнаем "Да бъде Волята Ти , както на небето, така и на земята", то нищо не сме свършили...
Бог ни е оставил да се проявяваме свободно...
Създал ни е по "Негов образ и подобие"...

"Който не върши волята Божия, както трябва, той ограничава Бога. Щом върши волята Божия, той дава свобода на Бога. Следователно не можеш да вършиш волята на Бога, ако не Му дадеш свобода. Ако Му дадеш свобода, и Той ще ти даде свобода. Ако Го ограничиш, и Той ще те ограничи. Ако Го слушаш, и Той ще те слуша. Ако не Го слушаш, и Той няма да те слуша. Вие искате Бог да ви слуша, без вие да Го слушате. Вие да Го ограничавате, а Той да ви дава свобода. Това е невъзможно. Такъв закон не съществува.

Важно е да изпълняваш, а не само да разбираш нещата.

Има човешки неща, има и Божествени неща. Човешките неща може да коригирате, но не и Божествените. Като дойдете до човешките работи, там всеки може да постъпва, както намира за добре. Щом дойдете до Божествените работи, там има определени правила, които не са наложени. Има въпроси за разрешаването, за които е нужна голяма светлина. Това се отнася до онези, на които очите са отворени. За онези, на които очите са затворени, светлината е безполезна. Светлината ще дойде, когато се отворят очите ви."
"Вътрешна свобода", Утринна Беседа ([url]http://triangle.bg/books/1930-09-21-05.1998/1930-09-28-05.html[/url])

Да чуем Божествената Воля, която ни говори в нас.
За това е нужно себенамиране и себевъзпитание.

Учителят е дал толкова много упражнение и методи...
Ако прилагаме тях, рано или късно, ще чуем гласа на Божествената Воля в нас, която тихичко нашепва онова, което е нужно да се сътвори.

Това е напълно вярно според мен, но има моменти когато не можеш да избегнеш нападки, относно какво трябва да правиш и какво не. Натрапват ти, че трябва гледаш и слушаш предавания които не ти харесват, и като си кажеш мнението, то тогава избухва скандал. След това човек се натъжава, и си мисли дали правилно е постъпил като си е казал мнението, че не харесва това което любимия харесва.

--- Край на цитат ---

aneta:
Преди да отговоря на зададените въпроси, бих желала Никола да уточни нещо в тези си думи:

--- Цитат на: Никола Дамянов в май 11, 2010, 06:56:04 am ---...
От цитата следва, че след определено определено духовно равнище, насилието не само, че не се допуска във физически форми (въздействия, ограничения...), а даже и НАТРАПВАНЕТО на идеи, също се смята за насилие...
...

--- Край на цитат ---

Не разбрах за духовното равнище на кого става дума – този който насилва или потърпевшия. И какво значи определено духовно равнище?
Означава ли това, че преди съответното равнище се допуска насилие?

Питам тъй като отговорът ми на третия въпрос на Никола:

--- Цитат на: Никола Дамянов в май 11, 2010, 06:56:04 am ---...
3. Споделете лични опитности за насилие, когато сте били от другата страна, тоест  насилие извършвано върху вас, в горният смисъл на тази дума. Някой налагал ли ви е идеите си? Натрапвани ли са ви теории...? Как сте се справили? Споделете опит ...
...

--- Край на цитат ---
има връзка с това духовно равнище. Например малко дете възпитавано в семейство на атеисти? Те насилие ли извършват над детето си възпитавайки го според своите ценности и разбирания? Всъщност това е моята лична опитност, а според мен това е опитността на цяло едно поколение, отрасло в епохата на социализма, с идеите на марксисткия диалектически материализъм. Тези идеи бяха насилствено насаждани в главите ни в училището, в обществото, в семейството. Измъкването при някои се получи, но при други – не.  Много хора в резултат на това насилие извършено над тях в детска възраст още, не признават Бог, не се интересуват от Волята Божия, така че думите:

--- Цитат ---
"Важно е ние да изпълним Волята Божия, а пък другите дали я изпълняват, или не – да ги оставим свободни."
--- Край на цитат ---
нищо не им говорят. Но сега ми хрумна друго - насилие ли ще бъде от моя страна, ако такъв човек се опитам да го "открехна" за идеите на Учителя или просто започна да му говоря за Бог...? Мисионерството в момента извършвано от разни секти, които нахлуха в страната ни след 1989г., насилие ли е? Май много станаха въпросите, така че спирам. :)

Имам и много други примери за духовно насилие, но този ми се струва засега най-фрапиращия, засегнал големи маси от населението на страната ни и не само нашата...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия