Автор Тема: Индусите и духовността  (Прочетена 2321 пъти)

Неактивен admin2

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 387
    • Профил
Индусите и духовността
« -: септември 05, 2009, 03:13:46 am »
Понякога гледаме с леко пренебрежение на ролята на индусите за духовното развитие на човечеството.Но нямаме основание за това.
Ето един линк ,който показва и отношението на Учителя: http://www.bialobratstvo.info/index.php?option=com_content&task=view&id=2829&Itemid=113
« Последна редакция: октомври 25, 2009, 03:24:08 pm от admin2 »

Неактивен Иван

• Newbie
  • *
  • Публикации: 28
    • Профил
Re:Индусите и духовността
« Отговор #1 -: октомври 25, 2009, 11:12:38 am »
Никога не съм гледал с пренебрежение на индусите. Точно обратното. Прочетах цялата лекция на Беинса Дуно. Направи ми силно впечатление обаче финалът на лекцията:
..."Тия светилища не са някакви видими храмове, не. В Индия има такива храмове, за които хората днес нищо не знаят. Значи има някаква особена светлина. Вие виждали ли сте тази светлина?"
Силно впечатление ми направи финалният въпрос: "Вие виждали ли сте тази светлина?"
Струва ми се, че е говорил алегорично с притча. В днешни времена й казват Духовна Светлина. Сиреч Светлина от Духа. И много сериозно си задавам на себе си въпрос - а, Духът има ли материално изражение? Защо този храм за който говори Беинса Дуно е Невидим? Ми щом е Невидим, каква е гаранцията, че е в Индия? Никаква. Може би е искал нещо друго да каже?
Може би, не знам? Примерът вътре в лекцията с елексирът на живота е прекрасен. Поне така си мисля.
Скоро научих от един научно-популярен филм какви били трите влъхви дошли при Христос при Рождението Му.
Мелхиор - бяла раса
Балтазар - жълта раса
Каспар - черна раса
А сега от лекцията която прочетах от посоченият линк научих, че влъхвите дошли при Христос и си говорили .... 
 Интересно !!!
Вие какво мислите?

Неактивен admin2

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 387
    • Профил
Сайт за великата духовност на Индия
« Отговор #2 -: декември 28, 2009, 09:55:32 am »
Ето един сайт ,който ще ви разкрие великата духовна мисия на Свами Вивекананда,Шри Рамакришна,Шри Саранда Деви:
http://www.ramakrishna-vivekananda-bg.info/
Нека оценим техния принос за един по-духовен и цивилизован свят.
И да не забравяме ,че Учителят се е срещал на духовно поле с великите посветени на тази велика страна.Защото е имало много общи неща в техните мисии.
Но...това е нямало как да бъде документирано.А и тази информацияне не е била за всеки.

Неактивен Иван

• Newbie
  • *
  • Публикации: 28
    • Профил
« Отговор #3 -: януари 07, 2010, 04:58:04 am »
Напротив, всичко Е документирано в Менталния Свят. Отделен е въпросът кой може да го прочете. Съвсем друг е въпросът, какво ще разкаже на другите хора за тези срещи. Дали ще разкаже Истината за тях. Да, такава информация не е за всеки - и аз така мисля. Ами точно както информациите на днешните дипломати .... една част е за публично ползване, една част за служебно ползване от подчинените им служби и друга част е засекретена за имащите право на достъп само. Естественни неща са. Ако човек подходи строго научно към въпроса, няма нищо нелогично.
ПП: Апропо, не е необходимо да е в Индия човек за да разбере смисъла на Живота и на живота. След като човек е създаден за нетление, не мисля, че тленната планета или ...една част от нея са "свещена крава". "Свещена крава" са Учението и изпълняващите Го хора. Може пък и в България да има такива хора, но от злоба, алчност, завист, заслепение и прочие  субективизми да се омаловажават достиженията им. Както е речено в онази мъдрост ...: "Пусни питомното,пък ходи после да гониш дивото." Че то не само, че трябва да го гониш дивото, после ще трябва и да го възпитаваш, ами ако не става за опитомяване!? А този гонещият дивото, когато питомното му е досаме нозете му, по този наин показва само крайното си неадекватно повидение. Чувал съм и други неща, като например, че Пазителите на мъдростта на груповият Дух, недопускат хора от други раси до свещенните им тайни. Но самите те с удоволствие си създават предатели в чуждите редици на другите групови духове. До колкото ми е известно индийците са отделна раса или ...отделен расов дух, негрите тоже, семитите също, ааа... белите хора имат ли си групов дух на расата? А пазител на техния групов дух?
Само питам някой "просветен" да ми осветли незнанието....
« Последна редакция: януари 07, 2010, 05:13:18 am от Иван »

Неактивен Delfin123

• Full Member
  • Публикации: 170
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #4 -: април 22, 2010, 06:30:22 am »
Човешка цивилизация не би била това, което е сега, ако не бе приносът на ведическите знания.
Имаше някъде цитат, че едно време индусите са имали много светлина и знания, а после са ги загубили и сега всичко е само 50% вярно.

Учителят сам е казвал на учениците си, че те са били и в Индия, и в Египет, и в Месопотамия.
Така, че да  хулим миналото на земните цивилизации е все едно да хулим себе си и
 да се бунтуваме срещу Божията воял, да поправяме Божественото...
А това е ... без думи...

Изключително много уважавам приноса на велики светци като Шри Ауробиндо, Свами Шивананда, Свами Сатянанда, Парамаханса Йогананса и др.

Но като цяло индийското общество (макар да е многолико, много национално, с много религии и огромна толерантност не е успяло да премахне някои стари традиции, които го спъват.

Първата от тях е кастовата система.
Каста е значело вид енергия, характерна особеност на човека и не  се е предавала по наследство.
Но след това, явно поради користни подбуди,  е започнало делене, което  раздира обществото и до днес.

В някаква стара статия четох, че кастата на недосегаемите (далити, цигани) е около 250 млн. души.
От една страна това е голям резил за тази страна, но това явно е вид карма за тези души.
Живеят в страна с милиони храмове, а не ги посещават, имат  шанса да слушат мантри, но не го  правят...

Но това  не намалява преклонението ми  пред светлината  на всички мъдреци, които през вековете успяха да създадат и поддържат линия от   учители, за да оцелеят древните знания не само като книга, а като изживяване на учениците.

България  е била 500г. под турско робство заради гоненията над богомилите.
А защо ли Индия, въпреки многото ашрами и светци, пак се е наложило да бъде 200г. под английско владичество и де факто да се  унищожат много културни ценности, ръкописи и да се разграбят богатствата на махараджите.

Как мислите вие?