Автор Тема: Нашето отношение към темата "2012г." през призмата на Новото учение  (Прочетена 17290 пъти)

Неактивен Delfin123

• Full Member
  • Публикации: 170
    • Профил
    • Ел. поща
"...Няколко пъти е имало промяна на земните полюси.
Четири пъти слънцето е изгрявало от тази точка, която сега е запад.
Значи полюсите са били на други места.
Полюсите ще се променят и  в бъдеще.
Един ден точката, която сега е полюс ще стане тропическо място, а друго място ще  стане полюс..."

„Разговорите край Седемте Рилски езера”, Учителят,  изд. „Кралица Маб”, 1996, Стр.135  

Как бихте коментирали тези думи?
« Последна редакция: май 09, 2010, 10:33:45 am от Delfin123 »

Неактивен Васил Василев

• Full Member
  • Публикации: 114
    • Профил
    • Ел. поща
Четири пъти слънцето е изгрявало от тази точка, която сега е запад. Значи полюсите са били на други места.
Полюсите ще се променят и  в бъдеще. Един ден точката, която сега е полюс ще стане тропическо място, а друго място ще  стане полюс..."

„Разговорите край Седемте Рилски езера”, Учителят,  изд. „Кралица Маб”, 1996, Стр.135  

Аз мога да предложа едно тълкувание. Значи, описвам подробно. В момента движението на Земята около оста си е такова, че Слънцето изгрява от посоката Изток и залязва в посоката Запад. Поради своята ротация поведението на Земята прилича на поведението на един пумпал, да речем (казано опростено от механична гледна точка).

Вариант 1) Този пумпал - Земя - променя посоката си на въртене (определяна спрямо движението на Земята около Слънцето), като разменя местата на ротационните си полюси "Север" - "Юг"- например, поради удар с комета. Вероятно това би било съпътствано и с промяна на магнитните полюси, но това са различни неща - ос на въртене на твърдата Земя - ротационен полюс и магнитен полюс - ос на въртене на течното земно ядро, създаващо магнитно поле според съвременната наука.

Вариант 2) Пумпала "Зема" не си е "преобръщал" ротационните полюси, а директно си е променял посоката на въртене относно въртенето си спрямо Слънцето - пак поради сблъсък с комета,например.

От двата варианта по-изгоден енергетично е вариант (1) - т.е. Земята да зе завърти и да размени ротационните си полюси. И понеже Природата е свикнала да пести енергия, то най-вероятно Учителя има предвид варианта (1).
« Последна редакция: май 11, 2010, 12:23:15 am от vasil »

Неактивен Васил Василев

• Full Member
    • Профил
    • Ел. поща
@Иван, @Никола:
Като автор на темата смятам, че известна част от вашите изказвания са извън нея. Това особено важи за Иван. Стилът му е на границата на поносимостта за подобен форум, по скромното ми мнение. И нека мълчанието на админстраторите да не се приема като мълчаливо одобрение, а по-скоро като мълчаливо отминаване на несъщественото. Както се видя, подобни остри завои в темата с елементи на словесна агресия бързо затихват. Радвам се, че е така, и се надявам всички участници във форума да подпомагат този процес (затихването), когато това се сметне от участниците за нужно. По този начин се получава ефект на само-регулация и само-управление на системата (форум), което е вече нещо ново и еволюционно като елемент.

В заключение: авторът на темата би желал пишещите тук да се придържат към нея, доколкото това им е възможно и доколкото смятат за необходимо. Съобразяването с това авторово желание е изцяло пожелателно и в никакъв случай не е задължително :) Администраторите ще се намесят, ако стане въпрос за задължителни неща, но тогава ще изгубим свободата да се изразяваме, която имаме в момента.
« Последна редакция: май 11, 2010, 12:24:38 am от vasil »

Неактивен Delfin123

• Full Member
  • Публикации: 170
    • Профил
    • Ел. поща
И аз се чудих дали може поради навлизане в метеоритен пояс, или опасно приближаване на комета да се "забави/задържи" въртенето на земята и после да се промени посоката му.

Не знаем какво точно е станало с Фаетон, превърнал се в метеоритен пояс.
И дали някое парче от там не е ударило  и земята.

Или например гравитационни феномени/аномалии биха ли могли да отприщят вулканични изригвания на супер вулканите (Йелоустоун и другите 4- или 5).

Все пак Йелоустоун (с минимална  магмена камера 20*10*60км, има версии за стари изригвания с камера 30*20*70=42 000 кубични километра лава!!!)
е изригвал периодично поне 3 пъти през 600 000 години  и сега както казват жените "му закъснява цикъла".

Неактивен Мария

• Newbie
  • *
  • Публикации: 29
    • Профил
Приятели, не мислите ли, че Учението на Учителя, а и не само то, точно подготвя пробудените души за прехода в епохата на Водолея, в която вече сме навлизли. Какъв е смисъла да се спори. Сега е нужна позитивна енергия. Всяка пробудена душа е в помощ на небето. 

Неактивен Васил Василев

• Full Member
    • Профил
    • Ел. поща
Приятели, не мислите ли, че Учението на Учителя, а и не само то, точно подготвя пробудените души за прехода в епохата на Водолея, в която вече сме навлизли. Какъв е смисъла да се спори. Сега е нужна позитивна енергия. Всяка пробудена душа е в помощ на небето. 

Всичко това е така, с едно изключение: не мисля, че някой тук спори. Спора предполага желание за налагане на собственото мнение. Пишещите тук (предполага се) са надрасли това ниво. Тук се споделя. Разликата е тънка, но важна. А от споделянето винаги има смисъл.

Неактивен admin2

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 411
    • Профил
Мисля ,че бе дадена свобода на всеки ,за да изрази отношението си както към статията на Константин Златев,така и към мненията на останалите пишещи за това ,което би могло да се случи през 2012 г.Аз не съм съгласен с някои от мненията ,но не си позволявам ''лукса ''да бъда груб към някого.
    ПРИЗОВАВАМ ВСИЧКИ ДА БЪДАТ КОРЕКТНИ В ОЦЕНКИТЕ СИ.
   ОЩЕ ВЕДНЪЖ НАПОМНЯМ ,ЧЕ СТЕ НА ГОСТИ И ПРАВИЛАТА СЕ ОПРЕДЕЛЯТ ОТ НАС.САМО ФАКТЪТ ,ЧЕ ТВЪРДЕ МНОГО СМЕ СТРАДАЛИ ОТ ЦЕНЗУРА НИ ВЪЗПИРА ДА СЕ ЛИШИМ ОТ ПРИСЪСТВИЕТО НА НАЙ-НЕКОРЕКТНИТЕ.ТУК НЕ Е КВАРТАЛНО КАФЕНЕ ,А ДУХОВЕН ФОРУМ.
 ТОЙ НЯМА ОСНОВНА ФУНКЦИЯ В САЙТА ,А Е САМО МЯСТО ЗА СПОДЕЛЯНЕ НА ПРОЧЕТЕНОТО.
НЯМА ДА ИМА ПРОБЛЕМ ,АКО ФОРУМЪТ  БЪДЕ САМО ИНФОРМАЦИОНЕН.
 ВЕЧЕ НЯКОЛКО ПЪТИ СЕ ОПИТАХ ДА БЪДА КОРЕКТНА ''СПИРАЧКА''НА НАБРАЛИТЕ СКОРОСТ.
 ПРИ СЛЕДВАЩИ ПРОВИНЕНИЯ ЩЕ БЛОКИРАМ ДОСТЪПА НА НЕСПАЗВАЩИТЕ ПРАВИЛАТА /БЕЗ ПРАВО НА ЗАВРЪЩАНЕ/.

Неактивен Мария

• Newbie
  • *
  • Публикации: 29
    • Профил
Мисля ,че бе дадена свобода на всеки ,за да изрази отношението си както към статията на Константин Златев,така и към мненията на останалите пишещи за това ,което би могло да се случи през 2012 г.Аз не съм съгласен с някои от мненията ,но не си позволявам ''лукса ''да бъда груб към някого.
    ПРИЗОВАВАМ ВСИЧКИ ДА БЪДАТ КОРЕКТНИ В ОЦЕНКИТЕ СИ.
   ОЩЕ ВЕДНЪЖ НАПОМНЯМ ,ЧЕ СТЕ НА ГОСТИ И ПРАВИЛАТА СЕ ОПРЕДЕЛЯТ ОТ НАС.САМО ФАКТЪТ ,ЧЕ ТВЪРДЕ МНОГО СМЕ СТРАДАЛИ ОТ ЦЕНЗУРА НИ ВЪЗПИРА ДА СЕ ЛИШИМ ОТ ПРИСЪСТВИЕТО НА НАЙ-НЕКОРЕКТНИТЕ.ТУК НЕ Е КВАРТАЛНО КАФЕНЕ ,А ДУХОВЕН ФОРУМ.
 ТОЙ НЯМА ОСНОВНА ФУНКЦИЯ В САЙТА ,А Е САМО МЯСТО ЗА СПОДЕЛЯНЕ НА ПРОЧЕТЕНОТО.
НЯМА ДА ИМА ПРОБЛЕМ ,АКО ФОРУМЪТ  БЪДЕ САМО ИНФОРМАЦИОНЕН.
 ВЕЧЕ НЯКОЛКО ПЪТИ СЕ ОПИТАХ ДА БЪДА КОРЕКТНА ''СПИРАЧКА''НА НАБРАЛИТЕ СКОРОСТ.
 ПРИ СЛЕДВАЩИ ПРОВИНЕНИЯ ЩЕ БЛОКИРАМ ДОСТЪПА НА НЕСПАЗВАЩИТЕ ПРАВИЛАТА /БЕЗ ПРАВО НА ЗАВРЪЩАНЕ/.

Ако аз съм нарушила правилата моля за извинение.

Неактивен Никола Дамянов

• Full Member
  • Публикации: 112
    • Профил
Здравейте!
Явно има някакво напрежение в темата, но въпроса е, защо ?
Не мислите ли, че може да "напипваме" така "случайно" като си пишем по темата, отговори на въпроси, които не се харесват на някой по-тъмни ложи? :)
Ако това е така, неминуемо ще ни спохождат тъмни мисли или ще ни избива на упреци и неконструктивни разговори, с единствена цел да се поскараме и да не продължим дискусията.
Предлагам да не се подаваме на такива влияния и да сме по-разумни!

Прочетох по-горе едно мнение, което визира мен и ми задава много въпроси.(отговор №25)
Мнението е емоционално (много меко казано!) :)
Навярно и аз имам вина за това ?!?
Все пак ще кажа, че на почти всички зададени въпроси към мен, съм отговорил в другите си мнения и мога да се цитирам, НО няма да го правя. В лични свади и уточнения не ми се участва... Оставям нещата така - "БЕЗ КОМЕНТАР!". Предлагам да "гледаме напред".
Ще уточня само едно нещо...Търсеше се от мен определение за "сектантска безпомощност".
Само него ще повторя (без зла умисъл!) - сектантска безпомощност е "да защитиш дадена своя позиция (независимо за какво!)  като вземеш утвърдени научни термини или понятия, и да вкараш в тях собствени си лични виждания, определения, усещания и чувства?" (в случая ставаше дума за "диктатура")
Намеренията ми когато писах за подобна безпомощност са добронамерени и не ми беше целта да обвиня или обидя някой, или да го критикувам. Практиката ми до сега е показала, че ако един човек защитава убежденията си по този начин, то се получава обратен ефект - слушателите се разграничават и не възприемат гледните ни точки. От друга страна, често се случва човек да навреди и на себе си, особено когато изпадне в безпринципно упорство и защитаване на тезите си "на всяка цена".
В този ред на мисли, в личен план аз бих бил доволен, ако някой ми направи забележка или ми заостри вниманието в случай, че изпадна в някаква подобна ситуация. Всъщност всеки може да изпадне в подобна ситуация, подведен от искреното желание да защити идеите си, във които силно вярва.  

По темата ще коментирам следният цитат:
Цитат
Четири пъти слънцето е изгрявало от тази точка, която сега е запад.
Значи полюсите са били на други места.
Полюсите ще се променят и  в бъдеще.
Един ден точката, която сега е полюс ще стане тропическо място, а друго място ще  стане полюс..."

Аз също преди време съм изследвал доста подобни цитати, които често са ме затруднявали. Стигнах до определени изводи, които ще се опитам да изведа...
Ключовата дума е в червено - цитата е от „Разговорите край Седемте Рилски езера”, а има и други сходни сборници "Разговори на Ел Шадая", а също и подобни книжки за излети или срещи на Учителя. Всички тях аз ги поставям в група "Частни Беседи (разговори)" (примерно казано!). При тях често има непрофесионален стенографски запис на думите на Учителя или са възпроизведени от обикновени записки на дадени ученик.
От всичко това следва, че можем да имаме пропуски на думи и изречения, които да са важни, но нека да оставим точността на страна. Мисълта ми друга ...  
Разсъждаваме общо... Когато около Учителя се е събира малка група от ученици, Той е гледал максимално да им помогне и да им даде ПЕРСОНАЛНО Светлина на всеки, в зависимост от неговото ниво на развитие и моментни проблеми и въпроси, които решава. Понякога групичките са били 2-3 човека, понякога дузина...
Конкретно в случая си мисля, че Учителя е направил опит да "разшири съзнанието" на групичката като влезе по-дълбоко в ниво "сътворението на Земята"... Навярно е имало и подобни въпроси, защото учениците тогава са чели много и всякаква езотерична литература.
Нужно е да се уточни, че Учителя не е искал и не е повтарял вече писани и разисквани окултни тематики от книгите, а по-скоро е правил някаква съпоставка и анализ на тях, а като изводи е предлагал взаимовръзките на тези езотерични теми със Законите на живата природа и Творението.
Считам, че в онзи момент се е получило нещо такова... Учителя говори за "четирикратно изгряване на Слънцето от запад", но не са уточнени периодите, което всъщност и не е необходимо, защото целта е друга. Завъртане е ставало в ранното развитие на Земята, когато може би е нямало и суша или се е формирал астрала... От друга страна смяната на полюсите може да създаде и суша, но може да създаде и атмосфера... Всъщност, може много да се дълбае в тази насока, но не това исках да кажа...
Мисълта ми беше, че може би Учителя в този "частен разговор" изяснява връзката на числото ЧЕТИРИ и Земното развитие... Окултният смисъл... Четирите посоки...Кръста... Материята ...Земята ... Има много взаимовръзки и зависимости. Може би, Той е искал да усетят учениците Вселенска хармония, в която участва Земята, като едно цяло (единица,клетка) което цяло се развива... Навярно целта е да се покаже една цикличност чрез "точката,която сега е полюс ще стане тропическо място", А ако си го представим образно, тази цикличност може да премине в ротация на цялата Земя, това пък може да се свърже с цикли на Слънчевата система например, която е част от Галактика... Много може да се медитира по тези въпроси. Нещата обаче могат да се възприемат и усетят само от едно разширено съзнание,... а там на Рила може би по това време е бил благоприятен момента и Учителят го е използвал, за да разшири съзнанието на учениците и да изпитат върховното удоволствие от това да си част от Вселенската хармония, развитие и цялостност...

Накратко - мисля, че цитата няма нещо общо с 2012г. и целта му не е предсказателна.
По-скоро целта е образователна и то пряко касаеща точно определен кръг от хора и тяхното развитие към онзи момент от време.
Извод (на база и на други наблюдения!) - При четене на материали от Учителя е добре да се прави някакво примерно разграничаване на  - Беседи; -частни разговори; -лични препоръки и наставления, които е давал Учителя. Времето, мястото и хората, пред които е говорил Учителя имат голямо значение, за да разберем Идеите по-точно и всеобхватно.  

Поздрави.
« Последна редакция: май 14, 2010, 07:21:45 am от Никола Дамянов »

Неактивен admin

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 672
    • Профил
    • http://www.bratstvoto.net
    • Ел. поща
Дискусия върху лекцията на Константин Златев  ще се проведе на 12 юни /събота/ от 13 ч . в Бялата къща /София, ул. „Ген. Щерю Атанасов” 6/

Неактивен Стойно

• Newbie
  • *
  • Публикации: 9
    • Профил
В книгата си " Фракталното време " автора Грег Бредън стига до горните изводи по научен и математически път, който потвърждава предречените събития за 2012 год.