Автор Тема: За уточнение  (Прочетена 3808 пъти)

Неактивен Asya

• Newbie
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
    • Ел. поща
За уточнение
« -: юли 11, 2007, 09:55:46 am »
Днес, 11.07.2007г. във в. Новинар, в колонката за рожденници е включен Учителя! Това е прекрасно, но всъщност рожденният му ден не е ли утре? Като се разрови човек, се вижда, че дори и в този сайт има посочване и на двете дати - 11 и 12 юли! Моля да се коригира!

Неактивен admin2

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 411
    • Профил
Re: За уточнение
« Отговор #1 -: юли 13, 2007, 03:49:06 am »
Преди години ,когато посещавах редовно събора в Айтос на 12.07/Петровден/, и аз си мислех ,че Учителят е роден на 12.07.1864 г. Както за много неща в Братството , се появи и второ мнение-11.07.1864 г.То започна да се налага  като истинно през последните години.Аз не съм виждал кръщелното свидетелство на Учителя.Не мога да кажа категорично кога  е роден .Затова в този сайт може да сте прочели и двете мнения.
Ако някой може да представи документ , който да е категорично доказателство за някое от двете твърдения , ще направим корекция.

Неактивен Borislavil

• Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
    • http://www.misteriata-lim.narod.ru/
« Отговор #2 -: юли 13, 2007, 08:49:26 am »
Доколкото аз съм запознат с проблема, Петър Дънов се ражда на 11 юли 1864 година срещу Петровден и поради тази причина е именуван Петър. Така се получава двоен празник - на 11 юли - рожден ден, а на 12 юли - имен ден (по стария стил). а Учителят се вселява в тялото на Петър Дънов значително по - късно. Това става на 7 (20) март 1897 година в село Тетово, Русенска област в една странноприемница.

Неактивен admin

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 672
    • Профил
    • http://www.bratstvoto.net
    • Ел. поща
« Отговор #3 -: юли 15, 2007, 01:44:10 pm »

Учителят е роден на 29 юни 1864 по юлианския календар.
По грегорианския календар датата е 11 юли - 29 + 12 дена ( за ХIX век).
През ХХ век, когато България приема грагорианския календар , трябва да се добавят 13 дни - >  29 + 13 = 12 юли.
В Братсвото 12 юли се празнува  като раждена дата, според мен, защото през ХХ век става смяната на календара.