Автор Тема: Съвременнният Ученик  (Прочетена 3044 пъти)

Неактивен admin2

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • Публикации: 387
    • Профил
Съвременнният Ученик
« -: ноември 13, 2006, 06:21:07 am »
Нека се опитаме да представим в този форум съвременният Ученик  ,но без да ползваме цитати от беседи.Какви сме и какви трябва да бъдем?
Според мен нещо ни липсва ,някъде грешим.Ние сме много далеч както от идеалите ,посочени ни в Словото,така и от много от изискванията на съвременния свят.

Неактивен Донка

• Newbie
  • *
  • Публикации: 23
    • ICQ Messenger - 271676120
    • Профил
Re: Съвременнният Ученик
« Отговор #1 -: декември 22, 2006, 11:16:26 am »
Благодаря за ценната тема!
Щом сме тук и сме нарекли себе си ученици - без значение с главна или с малка ще го напишем за себе си, това според мен вече означава, че сме успели да смирим поне отчасти претенциите на Егото за извисеност, мъдрост и показна духовност.
Според мен съвременният Ученик е незабележим на пръв поглед. Той с радост и спокойствие се вписва в ежедневието около себе си където и да се намира, с когото и да общува и успява да приеме всяка неприятност с благодарност и да я првърне в урок. Без да афишира вярата си и Учението, на което е последовател, той се опитва да реализира усвоеното в своите ежедневни постъпки и отношение към хората и света си.
Не съм се опитвала да търся какво ми липсва, защото то някак само излиза в определен момент, провокирано от нещо и се изчиства в същия този момент със средствата и по начина, по който това е възможно в момента. Грешките също са строго индивидуални и всеки сам си ги отчита и се опитва да не ги повтаря.
Доколкото си спомням Учителят посочва като главно правило на школата да не се търсят недостатъци, а да се увеличава доброто и ценното, което сме успели да съградим у себе си.
А може би точно това е най-опасното ни изкушение - в стремежа си да постигнем идеала за Ученик, започваме да се самокритикуваме и да търсим слабостите и грешките си... после и тези на другите... особено на братята и сестрите...с добри намерения разбира се....
Едно от моите изкушения в началото на пътя ми на ученик бе стремежът да "отворя очите и спася" близки хора като ги съветвам  или се опитвам да ги убедя в силата на Словото за тяхно добро, дори когато те скептично се отнасяха към тези съвети и поучения. В един момент осъзнах, че само Бог може да реши кога и как всеки сам да намери  своя път към Словото - както аз намерих моя...
Много ще съм благодарна на всеки, който сподели тук своите "детски болести" по ученическия си път...
С Вяра, Надежда и Любов

Неактивен Майкъл

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1
    • ICQ Messenger - 190699319
    • Профил
Re: Съвременнният Ученик
« Отговор #2 -: декември 25, 2006, 08:35:58 am »
Донка - твоята енергичност винаги ми е правила позитивно впечатление.Радвам се,че я има,и че си тук.Може би имаш потенциал и за по-голяма аудитория,за
по-мащабни проекти.
   Моята "детска болест" - те са поне две.Прекалена агресивност,настъпателност и прибързаност.Предполагам са временни.
  А основно - "къде точно искаш да идеш,ще ти е приятно ли там".