Автор Тема: паралел между източни школи и учението на Учителя  (Прочетена 7814 пъти)

Неактивен basho

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Наскоро отново се наложи да помисля върху въпрос който ме вълнува отдавна. Прочетох едно изказване на проф. Градинаров относно ваишнавите /обществото за Кришна съзнание или други бхакти-йога/. Беше казано между другото, но като че ли внесе най-после някаква яснота за мен относно разликата между персоналисти и имперсоналистите /последните са най-често шиваити, последователи на йога и веданта школи/. Персоналистичната философия е друг поглед върху имперсоналистичната, като че ли е на половината път до нейния антипод в един общ кръг от виждания. Това върху какъв обект се съсредоточава вниманието ни е особено важен момент. Персоналистите, в лицето на ваишнава последователите, изграждат пътя си концентрирайки се върху проявата на Абсолюта, и като всяка проява тя е проява в даден субект, в личност. Подобно на християните, те следват примера на дадено божествено същество, за да "оживят" това същество в себе си. По този начин се придобива илюзията за изграждане, защото се гради един вече идейно съществуващ образ, в личния свят на индивида/последователя - т.е. той гради образа на идеала върху създадения за себе си собствен образ, който от своя страна също е илюзия. Придобиването на качествата, описани в Бхаганад Гита, следвайки този път е неизбежно, но остава заблудатата на идентификацията на субекта с качествата, придобити върху неговото отражение. Може би затова нееднократно в Гита се повтаря за необвързаността и липсата на очакване на плодове от правилните действия. Защото качествата наслагани върху образа не променят истината, че Брахман е ниргуна/т.е. без окачествяващи го признаци/. Може би всичко това е плод на допуснато съзнателно идентифициране с дадени обекти на възприятие. Това според мен има своите психологически причини и най-вероятно е необходимо. Може би затова не заставам срещу тази философия ни най малко. Още повече че "заставането срещу" е безсмислено.

В този план, се замислих за учението оставено ни от Учителя. Най лесно ми е да кажа че то включва квинтесенцията от всички познати за мен духовни школи. И може би е най-близко с Йога, която от своя страна е квинтесенцията на духовните школи на Изтока. В този план - струва ми се, че в тази Школа на Учителя, която следвам, съзнателно се допуска изграждането на една програма, а не е както в будизъм-йога-дзен-веданта процес на раз-обуславяне, де-програмиране. Интересно ми беше, че един приятел ваишнава, повтори точно думите на много от хората от братството - че "в този път на бхакти / съответно - на бялото братство/, се ИЗГРАЖДА нещо, че това е път на градене, а не на събаряне". А тази програма до какво води? До осъзнаване на фалшивите ни модели и програми и осъзнаване на единствената възможна "програма", в която не ни остава никакъв избор, освен "присъщото действие без очакване" /из "Песен за Махамудра" от Тилопа/:)))    

очаквам мнения по темата

с поздрав за търсачите:)

НЯМА ЛЮБОВ КАТО БОЖИЯТА ЛЮБОВ

Неактивен Peter

• Newbie
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
паралел между източни школи и учението на Учителя
« Отговор #1 -: февруари 25, 2006, 10:48:18 am »
За мен учението на Петър Дънов няма нищо общо с източните окултни школи, защото те нямат нищо общо с нашия Бог Исус Христос.

Неактивен (((|)))

• Newbie
  • *
  • Публикации: 32
    • Профил
единение
« Отговор #2 -: март 06, 2006, 11:00:34 am »
Представата, че Учението на Бейнса няма нищо общо с Изтока, е заблуждение. Явления от ранга на Боговъплащението на Христос или на инволюцията, с която Бейнса се спуска при нас, имат общо с всички неща във вселената! Това схващане за единството трябва много добре да се разбере от онези, които са тръгнали да градят нова култура на непротиворечия, братство и любов. Учението, което Бейнса оставя, има общосветовно синтезно значение - то обема цялата мъдрост на човеците и дава новия път, към който днешната еволюция ще трябва да поеме. Подобни наставления са дадени и от много други огнища на светлината, които сега усилено се разпалват навред. Разликата с Бейнса е в това, че неговото учение дава обобщен израз и се явява като мост към следващите нива на реалност.

Неактивен Peter

• Newbie
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
(((|))) искам да те попитам какво мислиш за Исус Христос и според теб вярно ли е това, което пише за Него в четирите евангелия?

Неактивен (((|)))

• Newbie
  • *
  • Публикации: 32
    • Профил
Иисус Христос е живият Бог, инволюирал в човешка плът, за даде учението за съвършения богоЧовек и съвършения, да го наречем "литургичен" живот.

Евангелията, в голяма степен са отблясък от истината - особено за онези, които подхождат към тях с просветнало сърдце. (Например "В начало бе словото...) Но трябва да се знае и това, че огромна част от истините в тях, особено по-директните и по-неприемливи за властта, са били премахвани или изобачавани. (Например "Всяка власт е от Бога", от което е изхвърлен нравственият критерий "Всяка добра власт е от Бога")... Ето защо трябва да си имаме едно на ум. Дори Бейнса е изопачаван на моменти, независимо, че все още има дори живи свидетели...

Неактивен Иван

• Newbie
  • *
  • Публикации: 28
    • Профил
Разбира се , че има изопачаване. Даже ще кажа откровенни лъжи на места. Но на човек ненавлязъл дълбоко в нещата ще му е много трудно да направи разликата.

Пък има един феномен ...  умрелият човек не може да се защити и всички приказват от негово име.

Неактивен iliyanameleva

• Newbie
  • *
  • Публикации: 18
    • ICQ Messenger - 263590347
    • Профил
« Отговор #6 -: август 08, 2006, 02:02:34 pm »
:o  :!:  :wink: Темата е много обширна. Изчетох доста литература от различни автори. Ще се опитам да цитирам част от книгата на Ернст Мулдашев: "През определено време /етапи/ Висшият разум "посвещава" отделни човешки индивиди като задълбочава първоначалните религиозни знания и противодейства на догмите на закостенели религиозни служители. / Открития, наука, техника, музика, изкуство./"... "Да влезеш в ъв Всеобщото информационно пространство_ това е особено състояние на душата. Сякаш някакъв глас ти диктува."   Според мен ще настъпи момент в който всички религии ще се обединят, но няма да е скоро. И не е нужно абсолютно точно дефиниране, важно е какво виждаме с вътрешното си око.
DOKOSNA ME S CHISTOTATA MANICHKO DETE OT LIUBOVTA NEZEMNA NE SE STRAHUVAT TE. TE NOSIAT YA V SEBE SI OT TAM...                 NO S NEIA VTOZI SVIAT OSTAVASH SAM.

Неактивен iliyanameleva

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: август 08, 2006, 02:11:58 pm »
:oops:  :!: Според мен Любовта е, която стои в основа на всички религии. "Когато започнете да се обичате, така както майката обича детето си. " Независимо дали е с увреждане, дали е грозно или лошо. Доверете се на интуицията си и на онзи миг на тишина, когато Бог ви говори. В това е Истината. :!:  :P
DOKOSNA ME S CHISTOTATA MANICHKO DETE OT LIUBOVTA NEZEMNA NE SE STRAHUVAT TE. TE NOSIAT YA V SEBE SI OT TAM...                 NO S NEIA VTOZI SVIAT OSTAVASH SAM.

Неактивен Иван

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: август 10, 2006, 08:08:07 am »
Цитат
Според мен ще настъпи момент в който всички религии ще се обединят, но няма да е скоро.

Ха ха ....  и на мене така ми се струва. Този момент на обединение на Религиите идва на Земята само в два случая ..

1.   По филмите

2.   При достигане на Духовно посвещение, просветление от Ученика.

Другото е невероятна злоупотреба с религиозното чувство на масовия пярващ в Бога човек.

Цитат
Доверете се на интуицията си и на онзи миг на тишина, когато Бог ви говори. В това е Истината.  

По-точно не може и да се каже.  Освен ако се използват различни синоними . Ама съдържанието ще бъде същото.

То така се създава нова религия. !!2??  

Може би като прочетеш 1000 книжки ???  

Или като почерниш живота на хората около тебе с експириментите си ....на някой си там , желаещ да прави нова Религия. Или да ги обединява ...да да ...  фантазиии... :lol:  :lol:

Помните ли го онова нещо от Ботев ?

....." Душа дават братя за Свобода, ала не своята Душа братя , а Душата на народа ..."

Ехххх...Ботев, Ботеееев , колко си прав само !!!!
Ама жалко за народеца !!! ....

Неактивен iliyanameleva

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #9 -: август 10, 2006, 09:11:35 am »
I spored Uchitelya idva vreme kogato horata shte se varnat kam nay starata religia. I ako chetete vnimatelno shte razberete che za uchenika znaniyata idvat po "edin estestven nachin". T.e. syakash ste cheli veche dadena kniga ili znaete neshto' koeto sega chuvate. Az viarvam v Liubovta mejdu horata, nezavisimo ot skepticite. Nie proektirame badeshteto si. Poviarvayte mi tova ne e samo procheteno, a izpitano v jivota mi.    

L+S+M+R

(ne mi raboti kirilicata, izvinete!)

Неактивен Иван

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #10 -: август 10, 2006, 10:58:57 am »
Хе хе...   :lol:

Когато бях по-доверчив към хората, искам да кажа, когато и аз тънех до ушите във вярата си в хората и аз разсъждавах така.  И аз казвах наляво и надясно Л+С+М+Р. Докато се убедих, че това е капан за наивници. Но вече беше много късно. Има една поговорка... "Парен каша духа" и друга ..." Не питай старило, а патило".  Сега вече НЕ вярвам на хората.

Човек трябва да си е оперилал инстинкта за самосъхранение за да довери живота си на друг и да разчита, че и другия няма инстинкт за самосъхранение. ...Аре...стига уееее...  чак толкова балък не съм. Единствено вяра и доверие само на моя Бог.

Да вярвам наизпитаното в живота ми.

Различни хора - различни опитности, различни изводи.

Иначе не желая никому лошо. Но имам инстинкт за самосъхранение.

Л+С+М+Р

:lol:  :lol:  :lol:

Неактивен iliyanameleva

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #11 -: август 10, 2006, 01:06:25 pm »
:D znaete li prav ste, horata sa loshi, no samo zashtoto vseki e zatvoril bolka i obida. Vseki pristapva predpazlivo kam drugia. I v tova ni e greshkata. Az sashto poluchih mnogo shamari, no se opitvam da zapazia optimizma si (ne znam do koga). No tova sa izpitaniata na jivota. "vsichko, do koeto se dokosvash e chast ot patia".  Nali triabva da pomislim za blijnia. Tova, koeto chuvstvam az, tova chuvstva vseki. Vsichki se nujdaem ot Liubov. Neka me smiatat za malko osobena. Tova e moiat sviat.

Elate, elate v moia sviat,

elate i podayte si race!

Tam ni bolka ima ni duhoven glad

tam vsichko e ogromno, plamnalo sarce!

Elate v moia chuden sviat

kadeto liubovta ne gasne.

Tam ni bolka ima, ni duhoven glad,

tam vsichko bialo i prekrasno e!

Неактивен Владимир

• Newbie
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
« Отговор #12 -: август 11, 2006, 03:48:12 am »
Мисли за всеки ден

Петък, 11 Август , 106

“Когато говорим, че трябва да бъдем снизходителни към малките, то произхожда от принципа да не огорчаваме един човек, не огорочаваме собствено него, а Господа, Който е в него. И когато правим Добро, ние помагаме на Господа. Когато помогнем някому, и неговият ангел, който е на Небето, ще бъде в наша услуга. Следователно, ако искаме да имаме приятели на Небето, трябва да слугуваме на малките. И техните бащи, ангелите на Небето, ще ни приемат в своя дом и ще ни нагостят, ще бъдем като у дома си – услуга за услуга, Любов за Любов – така е светът. “

Аз пък не мога да не вярвам в хората, защото то е същото като да не вярвам на себе си, или още по-точно - да не вярвам в Бога. Ти вярвай в твоя Бог, не вярвай на хората, но тогава не приемаш ли, че Бога е само за теб? На твоя живот се отделя толкова любов, колкото и на всички други хората около теб, в които ти не вярваш. Всеки има право да получава, но и да дава любов. Ти отказваш да даваш твоята, и се смееш на хората, които го правят. Смей се…

Неактивен iliyanameleva

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #13 -: август 11, 2006, 10:48:19 am »
" Cenata na doverieto" ot D. Damianov:

" Taka sam sazdaden, che predpochitam da se usmihna vmesto da se namrashtia, da pogalia, vmesto da udaria, da poviarvam shtom me poglednat v ochite. Mnogo pati sa me lagali. Dori nay-blizkite, nay- skapite. Obichta mi sa tapkali, s dumi sa me oplitali i pak me gledat v ochite.

Moje sto pati da me izlajat. Neka! Edno ne iskam. Zaradi stote izmami vednaj da ne poviarvam samo na ochite, koito vinagi sa bili iskreni!"

Неактивен Иван

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #14 -: август 13, 2006, 05:19:59 am »
Този "смях" е смях през сълзи... за да прекрия огорчението си от хората като тебе който само приказват .

.........

.........

Един път разбойници пребили един човек- странник, ограбили го и го оставили на пътя. Минавали много хора покрай него ...левити, търговци, селяни, бедни, богати и само цъкали с език като стенни часовници и всички си казвали .." имало е да пати- патил е ...".

Минал един богобоязлив човек и го качил на мулето си. Закарал го да близкия хан и дал пари на ханджията за лекар , лекарства и храна. Като му заръчал добре да се грижи за пострадалия и което похарчи в повече от това което е дал, ще му се доплати на връщане от неговата си работа.

..........

......

Смея се.. дано го запомниш това... и притчата също да я запомниш. Те затова хората бягат от България... от преживяна ...обич и Любов, може би ? Пренапълни се страната от Любов и на хората им домъчня може би за спокоен живот !? Та отидоха да си търсят хляба при мащехи и пастроци.........

Другото Бог ще ти го кажи сам.

Иначе, каква е цената на доверието ? - Не знам !!!  Само преминавам от тук и не ги разбирам нещата. Нямам притенции за обективност.