Автор Тема: За необходимостта от окултни знания  (Прочетена 21834 пъти)

Неактивен Донка

• Newbie
  • *
  • Публикации: 23
    • ICQ Messenger - 271676120
    • Профил
Re:За необходимостта от окултни знания
« Отговор #15 -: юли 08, 2009, 09:01:22 am »
Което съвсем не означава, че наличието на парапсихични способности е признак на духовно израстване. Понякога напротив - особено в случаите на демонстрирането им и злоупотребата с тях.
С Вяра, Надежда и Любов

Неактивен Мария

• Newbie
  • *
  • Публикации: 29
    • Профил
« Отговор #16 -: юли 09, 2009, 01:45:45 am »
Да не говорим само за злоупотребите. Израстването при хората е различно за всеки един. Понякога, когато развиваме дадена чувствителност става за сметка на друга. добре е да се се израства в общ план и безкористно.

Неактивен aneta

• Full Member
  • Публикации: 136
    • Профил
« Отговор #17 -: юли 09, 2009, 01:50:54 am »
Благодаря на всички за отговорите! Имам няколко въпроса:

Цитат
Целта, която постига Невидимият свят, чрез медиумите е насочена най вече към  хора, които са затънали по дълбоко в материята и отричат съществуването на Невидим свят и живот след смъртта... Всички сме чували израза, "ще повярвам, ако получа от умрял писмо" на един материалист, но дали той ще го каже пак същото, ако чрез Едгард Кейси например,  получи достоверно послание от свой починал близък?!? Е, ...да не забравяме, че оправданието е силна черта на рационалния ум и всичко може да се отрече, но все пак материализма ще се е "стопил" до известна степен.
Никола Дамянов

Всъщност аз познавам много хора, които не мога да нарека напълно материалисти, но определено не признаващи Бога. За сметка на това сляпо вярват в казаното им от някой, обявил себе си за маг. Не знам дали това носи полза на човека или го забива по-надълбоко в нещо, в което не бива да се забива? :(

Относно ясновидците и пророците съм съгласна с написаното от Никола. Но тук трябва да отбележа, че много хора слагат пред името си титлата ясновидец напълно неоснователно.:)

Думата медиум обхваща като че ли много неща. Като се изключи тясното й значение за хора занимаващи се със спиритизъм, то понякога се употребява и при хора приели съобщения насън, или просто при творци на изкуството създали някакъв шедьовър.

Много народи, етноси, които са все още в инволюционен период като че ли имат масово тези медиумни способности.Или по общо казано - окултни. Но има екстрасенси, които вече са на души оттласнали се от материята и тръгнали нагоре, по пътя на еволюцията. Или това вече не са медиуми, а ясновидци? Не знам? Всичко зависи от „филтрите”. Както е написал Никола. Но определено е вярно, че след като един човек е тръгнал по пътя на еволюцията, то, за да постигне тези неща му е необходимо определено ниво на духовно израстване. Докато при душите, които са все още в инволюция, това не е необходимо. Така ли е? :)

Съгласна съм ,че самоцелния стремеж към постигането на разни свръхсетивни способности е опасно занимание за някои хора. А и май Провидението си има едно на ум, когато не им дава такава възможност. Народът го е казал по-простичко:”На бодлива крава – Господ рога не дава”. :)

Но понякога интуицията също се споменава из между тези способности. Така ли е? Защо ми се струва, че тя трябва да се развива от всеки човек? Дори съм забелязала, че по рождение май всеки я има – децата например са много интуитивни. Но след това като че ли става нещо и голяма част от хората я загубват?

Мария - абсолютно вярно си го казала. :)

Неактивен Мария

• Newbie
  • *
  • Публикации: 29
    • Профил
« Отговор #18 -: юли 09, 2009, 04:57:12 am »
Това убеждение на Борислав подкрепям и аз. Имам наблюдения от собствен опит , че за да достигнеш до тях е необходимо определено ниво на духовно израстване.
Мисълта ми се отнасяше до убежденията, които е засегнал Борислав.

Неактивен Borislavil

• Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
    • http://www.misteriata-lim.narod.ru/
« Отговор #19 -: юли 10, 2009, 01:07:27 am »
  "медиума, ясновидеца, пророка, Учител, какво е общото и какво различното" ? (от темата в портала)"

Ако вземем думата "медиум" в тесния й смисъл, бихме могли да кажем, че медиумът е портал за обезплътени лъжци. Присъствал съм на десетина спиритически сеанса, за да проуча явлението. Само на един от тях попаднах на стойностен медиум - всички други бяха подвеждащи. Категорично не препоръчвам спиритизма, още повече че той може да доведе до обсебване, тъй като при един медиум връзката между астралното и физическото тяло е много хлабава! Медиумът в по - широкото си значение като "посредник между световете" е необходима основа, от която израства ясновидеца, пророка и Учителя. Ето в "Евангелие на Любовта" какво се казва за разликата между ясновидеца и пророка и какво също трябва да се разбира под духовен Учител:

Когато издигнеш съзнанието си в Полето на Любовта, придобиваш пророчески дар. Казвам пророчески, а не ясновидски. Знаеш ли каква е разликата между пророчество и ясновидство? Пророкът е по-голям от ясновидеца, защото той твори, създава, моделира бъдещето със силата на своята мисъл, която изтича от Полето на Любовта, докато ясновидецът може да види това бъдеще, но отразено в съзнанието си и едва тогава да изкаже това, което вижда. Неговото Слово е творческо и създава бъдещия живот. Не че бъдещият живот вече съществува някъде, в някакво поле, в друго измерение, до което се е докоснал пророкът, не! Пророкът сам, чрез силата на своята любовна мисъл, издълбава като с огромно длето коритото, в което ще се влее реката на бъдещия живот. Ето защо чрез пророкът се изявава сам Бог и не случайно е казано: “В началото бе Словото и Словото беше у Бога, и Бог бе Словото. Всичко чрез него стана.” Когато издигнеш съзнанието си до висотата на Любовта, тогава думите ти придобиват магическа сила – те оживяват, превръщат се в живот. Казваш: “Да бъде светлина!” и става светлина. Казваш: “Да бъде любов!” и настава Любов. И това е изумителното, защото пророкът е Божие изявление, докато ясновидецът – само Божие отражение.

Само този, който познава пътя, който го е изминал, може да помага на другите да открият Учителя в себе си. Учителят не е вън от нас, Учителят е вътре в нас. Той е Божественото съзнание в човека. Той е най-висшата същност на човека. Да се гледа на Него като на външен обект е идолопоклонство. Учителят не трябва да се превръща в икона, пред която да се прекланяме. А трябва да бъде живо вътрешно присъствие, Божествено ръководство в храма на душата. И е прав в това отношение Кришнамурти като казва, че всеки сам за себе си трябва да бъде и учител, и ученик. Вътрешният светилник трябва да се запали, Божественото Съзнание трябва да се пробуди.

Неактивен aneta

• Full Member
    • Профил
« Отговор #20 -: юли 10, 2009, 01:45:43 am »
Цитат
Само този, който познава пътя, който го е изминал, може да помага на другите да открият Учителя в себе си. Учителят не е вън от нас, Учителят е вътре в нас. Той е Божественото съзнание в човека. Той е най-висшата същност на човека. Да се гледа на Него като на външен обект е идолопоклонство. Учителят не трябва да се превръща в икона, пред която да се прекланяме. А трябва да бъде живо вътрешно присъствие, Божествено ръководство в храма на душата. И е прав в това отношение Кришнамурти като казва, че всеки сам за себе си трябва да бъде и учител, и ученик. Вътрешният светилник трябва да се запали, Божественото Съзнание трябва да се пробуди.

Borislavil

За да стане всеки сам за себе си  и учител, и ученик, май преди това трябва да е събудил Божественото си съзнание? А това как става? Какво се подразбира под издигане съзнанието  в Полето на Любовта?

Как се познава човек, който е изминал вече Пътя? Имам предвид от обикновените хора. :)

Неактивен Borislavil

• Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
    • http://www.misteriata-lim.narod.ru/
« Отговор #21 -: юли 10, 2009, 04:21:10 am »
Анета, относно първия абзац въпроси, които задаваш, бих ти препоръчал да четеш и да изучаваш Словото на Учителя - там са дадени съответните методи по какъв начин може да се пробуди Божественото съзнание у човека.

А относно втория ти въпрос - според мен обикновеният човек няма надеждните сетива, чрез които може да разпознае духовния Учител. Затова е казано, че когато ученикът е готов, Учителят сам го намира. А Учителят отвън е един огромен катализатор да се пробуди Божественото съзнание вътре в теб!

Само много чистите души познават Бога!

Неактивен aneta

• Full Member
    • Профил
« Отговор #22 -: юли 11, 2009, 05:35:55 am »
Бориславе, благодаря за отговора! :)

Неактивен Диана Илиева

• Newbie
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
    • Ел. поща
« Отговор #23 -: януари 16, 2010, 10:26:32 am »
Което съвсем не означава, че наличието на парапсихични способности е признак на духовно израстване. Понякога напротив - особено в случаите на демонстрирането им и злоупотребата с тях.

Наличието на развити сетива е признак на духовно израстване. Но то може да е плод на минал живот. А в сегашния човекът действително да злоупотребава с това. Което, разбира се, ще му натрупа задължения и обременености - на него самия и на неговия род, на свързаните с него души.

Неактивен Светослав Иванов - Момчилвойводов

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 51
  • ПСИХОТРОНИК, ТЕОЛОГ
    • Профил
    • http://www.psychea.dir.bg
« Отговор #24 -: януари 17, 2010, 04:27:00 am »
Всяка душа има мисия с която идва на Земята - лична, семейна, колективна, обществена, национална, общочовешка... Ние трябва да имаме добре развито екстрасензорно възприятие, интуиция, за да преценим кой използва окултните, парапсихичните си способности в полза на Бялото Братство и кой - на Черното Братство. Да не забравяме, обаче, че има и служители на Великите Учители.

"Но ако хората днес не вървят в правия път, причината е, че в противовес на Великото Бяло братство, работи друга една ложа от интелигентни същества, които не са разбрали дълбокия смисъл на живота и имат диаметрално противоположни разбирания за него. Те образуват така нареченото Черно братство. Черното братство е една йерархия от същества, които заемат различни степени, в зависимост от тяхната интелигентност. За да дам една ясна представа за тяхната функция, ще кажа, че докато Бялото братство работи в клоните и цветовете на живота и по методите на клоните и цветовете, Черното братство работи в корените на живота. Докато Бялото братство работи в главата и гърдите на космичния човек, Черното братство работи в стомаха, черния дроб и червата. Бялото братство, следователно, е свързано с положителните сили, с Доброто, а Черното братство – с отрицателните сили, със Злото, в най-широк смисъл на думата. И едните, и другите сили обаче са нужни засега за проявата на живота. Службата им е строго разпределена.

Освен тези две школи, има една трета школа – школата на Великите Учители, които са от по-висока йерархия и направляват дейността на първите две. Те си служат с методите и на едните, и на другите за своите велики цели, но не спадат нито към едната, нито към другата школа. Те са онези Велики Учители на Всемирното братство, които направляват целия Космос и които след завършване на всяка еволюция, създават нови еволюционни вълни, следващи друг план и друг ритъм."

Беинса Дуно, "Учителят говори", "Великото Всемирно Братство"

"...Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада
там, дето знаньето живей!..."

Неактивен Никола Дамянов

• Full Member
  • Публикации: 112
    • Профил
« Отговор #25 -: януари 18, 2010, 11:14:59 am »

Наличието на развити сетива е признак на духовно израстване. Но то може да е плод на минал живот. А в сегашния човекът действително да злоупотребава с това. Което, разбира се, ще му натрупа задължения и обременености - на него самия и на неговия род, на свързаните с него души.

За жалост реалността е друга Диана Илиева...
Ако имаш предвид екстрасенството и ясновидството и др. подобни дарби - за духовно израстване плод на минали животи, то това съвсем не е така. Не е изобщо задължително да има такава връзка! Дори такава връзка рядко се среща. Разсъжденията в това направление, е в голяма степен опират до закона на Кармата, а целите са различни от предричане и лекуване, ...колко и невероятно да звучи.

Един от сигурните "нишани" за духовно закалка от минали животи е СЪВЕСТТА ...
Трудно и дълго е за обяснение, но който иска ще се задълбочи и ще открие  отговорите в тази насока.

Поздрави.

Неактивен Донка

• Newbie
  • *
  • Публикации: 23
    • ICQ Messenger - 271676120
    • Профил
« Отговор #26 -: януари 18, 2010, 02:44:45 pm »
Откакто се занимавам с Паневритмия имам усещането, че "нишанът" за духовно израстване и окултни знания - неависимо дали е в този или минали животи - е закодиран в Пентаграма - и в изображението, и в танца едновременно. Много ми е сложно да го обясня, нямам още думите и надали ще ги имам някога, но който познава материята, за която говоря, ме разбира добре.
С Вяра, Надежда и Любов

Неактивен aneta

• Full Member
    • Профил
« Отговор #27 -: януари 19, 2010, 05:25:18 am »
Цитат
Диана Илиева
Наличието на развити сетива е признак на духовно израстване.

Диана, следва ли от това, че моето коте е духовно израстнатло? То единствено от всички усеща кога съм ядосана и се скрива за известно време на безопасно място. :)
Другите усещат това едва след като съм си отворила устата. :)

Неактивен Иван

• Newbie
  • *
  • Публикации: 28
    • Профил
« Отговор #28 -: януари 19, 2010, 06:06:11 am »
Цитат
Диана Илиева
Наличието на развити сетива е признак на духовно израстване.

Диана, следва ли от това, че моето коте е духовно израстнатло? То единствено от всички усеща кога съм ядосана и се скрива за известно време на безопасно място. :)
Другите усещат това едва след като съм си отворила устата. :)
Ха ха ха ха ....

Неактивен Никола Дамянов

• Full Member
  • Публикации: 112
    • Профил
« Отговор #29 -: януари 19, 2010, 06:58:31 am »
Откакто се занимавам с Паневритмия имам усещането, че "нишанът" за духовно израстване и окултни знания - неависимо дали е в този или минали животи - е закодиран в Пентаграма - и в изображението, и в танца едновременно. Много ми е сложно да го обясня, нямам още думите и надали ще ги имам някога, но който познава материята, за която говоря, ме разбира добре.

Може би има някаква връзка Пентаграма, Паневритмията с духовното ниво на човек, придобито през минали животи, но аз не съм установявал подобно нещо...
От друга страна нека да имаме предвид, че има много напреднали Души, които Работят и на много други места (религии, учения, школи) по Земята, където Пентаграма и Паневритмията изобщо не са познати, а хората са духовно чисти, добронамерени и с богат "арсенал" от духовни опитности и постижения. При тези случаи можем ли да кажем, че подобни хора не са духовно зрели ? Или че подобни хора нямат "духовна закалка" от минали животи, щом като не познават Паневритмията, например?
Според мен този "нишан"  е доста подвеждащ и субективен,...но допускам, че може и да не съм разбрал Донка.